četrtek, 3. avgust 2017

Pomoč otroku, ob smrti svojca, ki si je vzel življenje: pogreb; kaj če je otrok našel truplo; če truplo ni nikoli najdeno.

Pomoč otroku, ob smrti svojca, ki si je vzel življenje: pogreb; kaj če je otrok našel truplo; če truplo ni nikoli najdeno.




Ali bi se morali otroci ali najstniki udeležiti pogreba ali spominske slovesnosti?
Otroku ali najstniku dajte na izbiro, da se udeleži pogreba ali spominske slovesnosti, ne glede na njihovo starost. Če ima otrok možnost izbirati, mu s tem damo vedeti, da je cenjen in pomemben del družine. Prosite jih, da povejo svoje ideje glede tega kaj vse naj vključuje obred (kot na primer rože, glasba, fotografije, posebne obrede). Če je mogoče, jim pustite, da položijo kakšno stvar na krsto ali žaro, kot na primer risbo, črke, najljubše igrače ali sentimentalne predmete. Najstniki bodo morda hoteli narediti kaj posebnega, kot narediti videoposnetek ali izbrati glasbo.
Če se vaš otrok odloči, da se bo udeležil obreda, se pogovorite z njim o tem, kaj lahko pričakuje. Kje bo obred potekal? Ali bo truplo umrlega tam? Kdo vse bo tam? Kako dolgo bo obred trajal? Koristno jim je tudi predstaviti, kaj bodo morda drugi ljudje delali ali rekli. Vnaprej razmislite o igri vlog, ki jo lahko vadijo, da se bodo znali odzvati na besede, ki jih ljudje pogosto rečejo, na primer »Moje sožalje« ali »Zdaj je na boljšem « ali »Moraš biti močan«.
Pri mlajših otrocih je dobro, da zadolžimo zaupnega prijatelja ali družinskega člana, da je njegov »kolega«, nekdo, ki ga odvede na stranišče ali ven, da si odpočije, če to potrebuje.

Naj moj otrok vidi truplo?
Otroku dajte možnost, da se odloči ali želi videti truplo osebe, ki je umrla, na podlagi informacij, ki jih imate. Dajte jim jasno občutiti, kaj lahko pričakujejo in se pogovorite o tem, kako težko je videti truplo, pa tudi, kako bi jim morda to pomagalo. Povejte jim, da si lahko premislijo tudi v zadnji sekundi. Nekaterim pomaga, da truplo vidijo, pri razumevanju, da je oseba mrtva. Mlajšim otrokom lahko tudi olajša razumevanje, da telo osebe ne deluje več. Če celega telesa ni mogoče videti, ugotovite, če pogrebnik lahko pokaže del telesa te osebe.
Če ne želite videti telesa, vaš otrok pa ga želi, poizvedite, če bi lahko šel z njim kakšen družinski član ali prijatelj. Pogovorite se z osebo, ki bo med ogledom spremljala vašega otroka, da jih pripravite na to kaj naj odgovorijo na vprašanja, ki jih bo morda otrok postavil.

Kaj lahko naredim, če je otrok videl, kako je prišlo do smrti oziroma, če je našel truplo?
Vprašajte svojega otroka, kaj je morda videl, slišal ali čutil. Ne preobremenite ga z vprašanji, ampak potrdite njihove izkušnje in jim dovolite, da delijo z vami svoje mnenje, čustva in skrbi. Morda bi bilo dobro imeti ob sebi  še eno odraslo osebo, če vas skrbi, kako se boste odzvali na to kar vam bo otrok povedal.
Mi lahko poveš, kaj se je zgodilo? Kaj te skrbi zdajle? Kaj lahko naredim, da ti pomagam?
Nekateri otroci bodo imeli nočne more, vračale se jim bodo slike, strah jih bo in negotovi bodo. Morda si bodo želeli, da je ves čas z njimi odrasla oseba ali pa bodo morda želeli biti sami. Pri mlajših otrocih se lahko ponovno pojavi močenje postelje, sesanje palca, izpadi jeze, težave pri pogovarjanju in morda bodo tepli, brcali ali grizli.
Če je vaš otrok našel truplo ali videl, kako je oseba umrla, je koristno, da obišče profesionalnega svetovalca, ki mu bo pomagal pri predelavi te izkušnje.

Kaj, če se truplo nikoli ne najde ali pa je oseba pogrešana in se domneva, da je mrtva?
Če trupla ni, boste morda vi in otrok preživljali težke čase in boste težko verjeli, da je oseba, ki je pogrešana, resnično mrtva ali da si je sama vzela življenje. Nekatere ljudi skrbi, da če bodo vidno žalovali, da bo videti, kot da so se vdali ali da so izgubili upanje, da je oseba še vedno živa. Pomirite sebe in vašega otroka in si pustite žalovati, medtem, ko še vedno upate.
Tvoja mama ni z nami tukaj. Ne glede na to, ali jo bomo našli, je vredu če si žalosten, ker jo pogrešaš.

Vir: Children, Teens and Suicide Loss, American Foundation for Suicide Prevention.

Prevedla mag. Zakonske in družinske terapije Nataša Leskovec, Zavod Agape.

Ni komentarjev:

Objavite komentar

So težave v zakonu premostljive