sobota, 11. november 2017

Posvojila sva otroka; kako naj se z njim poveževa?



Posvojila sva otroka; kako naj se z njim poveževa?


Majhni otroci se včasih soočajo s težkimi čustvenimi situacijami, ki jih še ne znajo obvladati. Ker še niso sposobni izraziti svojih čustev, težka čustva izražajo s svojim vedenjem. Tako se nam staršem še kako pogosto zgodi, da se soočimo s situacijo, ko se otroci obnašajo zelo nespoštljivo, neljubeče in predvsem neprimerno. Če se to zgodi na javnem mestu, je takšno vedenje za starše še toliko bolj nesprejemljivo in vznemirjajoče. 
Starši, ki otroka posvojijo ali ga dobijo v rejništvo, se soočajo z več težavami. Posebej pari, ki se soočajo s tem, da sami ne bodo nikoli mogli imeti otrok, si želijo, da bi lahko v polnosti živeli svoje materinstvo in očetovstvo ob posvojenem otroku. Hrepenijo po tem, da bi čutili, da jim otrok pripada, da je njihov, hrepenijo po tesni povezanosti z njim, po urah, ki jih bodo skupaj preživljali in uživali v medsebojni bližini. Vendar pa ti odnosi niso tako enostavni. Otroci se najlažje navežejo na svoje biološke starše. Če ob njih niso bili sprejeti, če so bili zanemarjeni, če so doživeli spolno, fizično ali čustveno zlorabo, bili priča nasilju med biološkim staršema… bodo težko zaupali »novim« staršem. Navezovanje stikov in zdrave povezanosti med posvojitelji in otrokom bodo oteženi. Posvojitelji si bodo morda želeli, da vse steče brez problemov in bodo poskušali zbrisati otrokovo preteklost. Toda otrok ima za seboj odnose, ki morda niso bili zdravi in se bo vedel neprimerno. Morda bo kričal, morda bo brcal, tepel, žalil… Kako naj posvojitelji odreagirajo na takšno vedenje? Odrasli običajno skušamo takšno vedenje prekiniti z: »Nehaj!« »Ne dovolim, da se tako obnašaš.« »Grdo se vedeš!«… Otrok, še posebej otrok s »čustveno prtljago« iz preteklosti, tega vedenja ne zmore prekiniti. Čuti veliko stisko, ki ga preplavlja, do te mere, da se ne zmore umiriti, kaj šele prenehati z neprimernim vedenjem. Če bo odrasli od njega zahteval, da takoj preneha, bo otrok prejel sporočilo, da ni sprejet, da ni nikogar, ki bi ob njem lahko vztrajal, da je nevreden pozornosti, biti ljubljen in biti sprejet ne glede na to, kako se vede. Odrasli mora dovoliti otroku, da izrazi svoja čustva, četudi so ta čustva takšna, da jih težko sprejme in so izražena na nam odraslim povsem nesprejemljiv način. Dovoliti mu moramo, da izrazi to kar čuti. Zato naj odrasli v trenutku takšnega neprimernega vedenja spodbudi otroka, da kriči še naprej, da izkriči svojo bolečino in mu jo poskuša ob tem ubesediti. »Zdaj razumem, tako zelo te boli, da kar kričiš; tako zelo si jezen in besen….« Kasneje, ko bo otrok čustveno bolj dozorel, pa ga starši spodbujajo, da o svojih čustvih spregovori, jih ubesedi.
Spregovorila sem že o povezanosti, po kateri hrepenijo starši, ki posvojijo otroka. Posvojitelji hrepenijo po tem, da bi se z otrokom dobro razumeli, da bi imeli skupne aktivnosti. V sreči in veselju, ko sprejmejo otroka v svojo družino, so polni idej, kaj vse bodo skupaj počeli. Otrok pa vsega tega morda ne sprejme ampak se namesto tega odloči za povsem dolgočasno aktivnost ob kateri se starša ne znajdeta. Prav v vztrajanju ob otroku, čeprav dela nekaj, kar je za nas povsem dolgočasno, brez pomena, je bistvenega pomena. Na ta način se vzpostavi komunikacija med otrokom in posvojiteljema. Morda pravi starši ob njegovih dejavnosti in aktivnostih niso zdržali, so jih zaradi tega zaničevali, poniževali ali pa jim zanj sploh ni bilo mar. Seveda to pomeni, da je potrebno za to, da pri njem zdržimo ogromno časa, energije in predvsem potrpežljivosti. Ko ga sprejmemo takšnega kot je, z vsem spoštovanjem in ljubeznijo, lahko premagamo prve ovire na poti vzpostavljanja stikov z otrokom.
Zakonska in družinska terapevtka Nataša Leskovec
Zakonska in družinska terapija in svetovanje
031 554 496


Ni komentarjev:

Objavite komentar

So težave v zakonu premostljive